htfhfgh

מערכת המנגישה רייזר (רכב שטח ) למשותקי פלג גוף תחתון

EXDREAM היא מערכת של מוצרים המאפשרים למשותקי פלג גוף תחתון לרכוב על כלי שטח

בקטגוריית side by side. אדם המשותק בפלג גופו התחתון מרותק רוב שעות היום לכיסא גלגלים, מה שמגביר אצלו את תחושת אי היכולת לחופש. רייזר, כלי שטח בקטגורית side by side הוא רכב עם יכולות יוצאות דופן, הן מבחינת. עבירות והן מבחינת פשטות. בעזרת הרכב כל נהג יכול לעבור כל תוואי שטח, חול ים, סלעים, הרים ועוד ולאפשר לנהג תחושת מסוגלות וחופש אדירים.

כיום, קיימים מספר מצומצם של רייזרים המותאמים לנכים, וגם אז הדבר נעשה באותה שיטה שמתאימה לרכב רגיל. מיותר לציין שההבדל בין רייזר לרכב רגיל הוא עצום ומכך ניתן להסיק שההתאמות כיום לא נכונות ולא נותנות מענה ראוי.

המערכת כוללת שלושה מוצרים :

  1. הגה חדש, עם גז וברקס מותאמים.
  2. מדרך קיבוע המקבע את הרגליים של הנהג בעזרת אלקטרומגנט.
  3. ברכיות מותאמות – בשביל למנוע חיכוך באזורים הנכונים.

Hadassa_16_6_201640341.jpg

חשיבות המחקר

אנשים שחוו פגיעה ונותרו משותקים בפלג גופם התחתון מאופיינים כפי שציינתי בצורך גדול להיות כאחד האדם. הנושא הוא גם פסיכולוגי משום שהמחסור בחופש הוא דבר שמשתק בפני עצמו. על כן, כאשר ניתנת הזדמנות לנהוג בחופשיות כלשהי, התוצאה היא היעדר תחושת הנכות וההגבלה מוסרת בעיניו של המשתמש.

הפתרונות הקיימים כיום, בהקשר לרכיבת שטח, אינם טובים מכיוון שהם מגיעים ממקום לא נכון. הרכבים המותאמים הקיימים מציעים רכיבת שטח בתוך רכב שמבוסס על עקרונות של רכב כביש. לכן, הרכבים המונגשים לכאורה, אינם מספקים את החופש המתקבל בעת רכיבה על כלי שטח אמתי. בנוסף, חשוב להדגיש שמעבר לחוסר הסיפוק יש כאן פספוס של יכולותיו המיוחדים של רכב השטח המקורי.

מבחינה טכנולוגית, במחקרי מצאתי מספר פתרונות דווקא בטכניקות של רכבי מרוצים ושאינם ממומשים כיום ברכבי שטח. בנוסף, טכנולוגיית פרמננט-אלקטרומגנט שמקבע את הרגליים למשטח הדריכה.

הטכנולוגיות החדישות הללו הן אלה שמאפשרות לפתור את הסוגיה באופן פשוט ועליהן אפרט בהמשך.

מבחינה שיווקית, כיום הדרך לייצר מוצרים בסדרות קטנות פשוטה ביותר. דבר זה נובע מריבוי הטכנולוגיות המתבצעות בהדפסות תלת מימד, והיעדר הצורך בתבניות הפלסטיק היקרות והמסובכות.

ממצאים

EXDREAM היא מערכת של מוצרים המיועדת להנגשת כלי רכב הרייזר למשותקי פלג גוף תחתון.

המערכת מורכבת משלושה מוצרים אשר כל אחד מהם מעוצב ומתוכנן לפרטי פרטים אל מול המחקר העמוק שנעשה.

המוצר הראשון הוא מערכת בקרת השליטה. הבעיה המשמעותית ביותר בה נתקלתי ברכב הייעודי הקיים של סבה היא שבכל מהלך הרכיבה הוא נוהג ביד אחת בלבד. דבר זה פסול בכל נהיגה ובפרט בנהגיה מקצועית, אקסטרימית ותחרותית. הבעיה השנייה היא שהגז והבלמים נשלטים על ידי ידית אחת ומייצרים מעבר איטי ביניהם ומהלך סרק מאוד גדול. בנוסף, הם לא מאפשרים למשתמש לבצע זינוק בעליה ולהיכנס ולצאת מסיבובים באופן מקצועי ומהיר. הפתרון שלי החל בהפרדה בין הגז לבלמים. ידית הגז מופעלת במשיכה על יד האצבעות ונמצאת לכל אורך חישוק ההגה, דבר המאפשר לחיצה על הגז גם בסיבוב של מאה שמונים מעלות. הבלם, ממוקם במרכז ההגה ומאפשר שני סוגי בלימה: בלימה רגילה המתבצעת באמצעות בהונות הידיים כך ששאר כף כל יד פנויה לאחיזה בהגה. בלימת חרום מתבצעת כאשר מורידים יד אח מההגה ולוחצים על הבלם בכל העוצמה בדומה ללחיצת בלם של רכב. בחרתי לייצר את ידית הגז בשיכוב קרבון שהוא חומר חזק ועמיד המאפשר ייצור ידית בעובי מינימלי כך שהמרחק בין ההגה לידית יהיה הקצר ביותר. את אחיזת ההגה של המשתמש בחרתי להכווין באמצעות שקעים בשני צדיו העליונים של ההגה (בעגה המקצועית: בשעות 2 ו 10). באחת התצפיות שביצעתי על סבה נכנס ויוצא מהרייזר הבנתי שהיציאה והכניסה לכלי קשה במיוחד מפאת חוסר במקום מרווח לרגליים. על כן, החלטתי לקטום את ההגה בחלקו התחתון ובכך לאפשר יציאה וכניסה נוחים לכלי.

המוצר השני הוא משטח עגינה לרגליים. במהלך הנסיעה המשותפת עם סבה זיהיתי שרגליו זזות ללא שליטה ונפגעות מההגה ומהדלת. לכן, עיצבתי משטח עגינה שמקבע את הרגליים בעזרת פרמננט אלקטרומגנט וגורם לנהג לשבת בדיוק באותה תנוחת ישיבה של נהג מן המניין. פרמננט אלקטרומגנט הוא מגנט שמייצר שדה מגנטי באופן קבוע ורק כאשר מחברים לו חשמל הוא מפסיק את יצירת השדה. כלומר, על ידי חשמל ניתן לשלוט בפעילותו. המשטח בנוי משתי נקודות עגינה אקטיביות כאשר בנעל המשתמש מוטמעים שני חלקי מתכת פסיביים. הנהג מנתק את הרגליים מהמשטח בלחיצת כפתור שנמצא במרכז ההגה וכך מפסיק את פעילות האלקטרומגנט ומתאפשר שחרור הרגליים. במצב חרום, כגון התהפכות, הרגליים מנותקות באופן אוטומטי על ידי חיישן ג'יירו הממוקם במרכז הכלי.

המוצר השלישי הוא מגני ברכיים. במהלך הניסויים שערכתי עם סבה, ובעקבות התצפיות שביצעתי בשטח, ראיתי שבעת הרכיבה הברכיים עדיין נפגעות מדלת הרכב ומידית ההילוכים ולכן עיצבתי מוצר משלים למשטח העגינה. המוצר מעוצב בצורה כזאת שהחלק המגן נמצא בצד הברך ובכך מונע מכות מהדלת ומידית ההילוכים. החור במרכז עוזר למיקום מהיר ונח של הברכית על הרגל. בנוסף השתמשתי במחברי פיד לוק על מנת לאפשר חיבור מהיר ונח בלבישה. פיד לוק הוא מחבר מהיר המשלב מגנט עם נעילה מכנית כאשר החיבור פשוט וההפרדה דורשת מהלך מכני קטן.

השאר תגובה